Галена Великова постави началото на танцовата терапия в България
Всички познаваме Галена Великова като един от най-добрите български танцьори по спортни танци със стотици медали от състезания, преподавател и съдия с международно признание. Това, което може би не е известно за нея, е, че тя е доктор по танцова терапия и последните 11 години разработва система, наречена „Шестте емоции“. Живеейки и прекарвайки по-голямата част от времето си в Атина, досега тя практикува авторската си система предимно там и помага на тежко болни хора, страдащи от болестта на Паркинсон, депресия и др. Методът обаче е чудесен също така за справяне с ежедневния стрес и натрупани негативни емоции и е подходящ за всеки един човек.
В неделя във Военния клуб в София Галена представи за първи път “Шестте емоции” в България, а залата се оказа малка да събере всички желаещи да се докоснат до магията на танца и харизмата на Великова. Сред присъстващите бяха както професионални танцьори, така и любители, дошли от всички краища на България – Хасково, Стара Загора, Казанлък, Благоевград, Варна, Видин…
„От 8-годишна се занимавам с танци и през целия си живот се стремях първо аз да бъда по-добра от всички, после и моите ученици. От 11 години работя в друга посока – навътре. Черпих много знания и вдъхновение от майка ми, която се преквалифицира като психолог, разбира се, и от моя опит с танците и с работата с хора. Разработих моя авторски метод, защитих докторска степен, в момента пиша и книга по темата, която скоро ще завърша. Аз много вярвам, че движението може да излекува не само тялото, но и ума, и психиката ни. Шестте емоции, върху които се фокусираме в танцовата терапия, са: спокойствие, гняв, любов, тъга, радост, страх. Има такива, които са основни и ще преживяваме всеки път, и други, които ще заменяме с нови на ротационен принцип”, сподели звездата от Dancing Stars.
Галена каза още, че за първи път работи с толкова много хора наведнъж, позволила си го е, защото събитието е с опознавателна цел. Заради големия интерес обаче още през януари ще направи нов клас, като ще раздели групите на професионалисти и любители и във всяка група ще има не повече от 20 човека.